WSTC 2016/17 Triathlon Series Race 2

Overall Results

December 18, 2016


WSTC Race Results www.wstc.org.au
 

Long Course

Female Finishers

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

Loren Lane

25

25

F

5

15:39.30

2

36:40.00

1

20:10.40

1:12:29.70

2

Carolyn Tonelli

12

44

F

9

17:11.00

1

35:34.60

2

21:23.30

1:14:08.90

3

Amanda Thompson

26

40

F

3

14:08.70

4

38:50.70

4

21:41.50

1:14:40.90

4

Georgina Clarke

16

17

F

2

13:06.60

9

41:08.30

3

21:31.20

1:15:46.10

5

Kirsty Forsdike

87

36

F

6

15:42.30

3

37:42.00

9

23:25.40

1:16:49.70

6

Bree Green

95

31

F

7

16:50.20

7

39:26.00

8

23:00.00

1:19:16.20

7

Kim Garland

148

31

F

13

19:02.20

5

39:21.00

10

24:12.10

1:22:35.30

8

Bethany Colban

40

30

F

10

17:22.80

11

42:35.90

5

22:36.80

1:22:35.50

9

Bronwyn Morris

73

48

F

11

17:52.70

6

39:23.60

14

26:53.60

1:24:09.90

10

Jessica Baker

30

32

F

8

17:08.00

8

39:42.70

17

28:19.80

1:25:10.50

11

Sophie Quilty

145

40

F

12

17:56.10

10

42:27.90

11

24:52.90

1:25:16.90

12

Danni Rogan

33

31

F

19

21:43.00

12

44:55.00

6

22:55.10

1:29:33.10

13

Jaclyn Dunham

13

26

F

4

14:54.90

13

45:30.20

18

29:29.60

1:29:54.70

14

Laura Jones

54

34

F

1

12:32.00

17

48:30.50

19

30:46.70

1:31:49.20

15

Laura Malady

137

24

F

15

19:42.90

19

50:36.50

7

22:59.20

1:33:18.60

16

Wendy Ellerton

83

36

F

17

21:03.40

15

47:12.40

12

25:20.40

1:33:36.20

17

Kristy Myers

92

41

F

16

20:59.70

14

45:51.00

16

28:11.30

1:35:02.00

18

Amber Cameron

113

32

F

14

19:26.60

18

49:17.80

15

27:39.80

1:36:24.20

19

Melissa Rutze

43

46

F

18

21:15.50

20

52:19.10

13

26:39.10

1:40:13.70

20

Michelle Giallo

70

41

F

20

22:06.30

16

47:23.20

20

33:15.60

1:42:45.10

 

Male Finishers

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

Brendan O'Loughlin

4

27

M

1

12:12.10

3

30:10.50

2

17:51.40

1:00:14.00

2

Jamie Edwards

138

26

M

10

13:44.70

4

30:40.90

1

17:43.90

1:02:09.50

3

Chris Munro

53

46

M

5

12:38.00

2

29:46.50

22

21:47.40

1:04:11.90

4

Hamish Munro

65

15

M

2

12:31.30

8

33:02.80

5

18:45.50

1:04:19.60

5

Simon Anderson

169

30

M

15

14:31.60

5

31:34.50

4

18:25.80

1:04:31.90

6

Calvin Amos

102

21

M

22

15:36.80

6

32:38.50

3

18:22.20

1:06:37.50

7

Dennis Neal

132

48

M

12

13:49.30

9

33:04.10

11

20:15.60

1:07:09.00

8

Jarrod Roberts

105

38

M

9

13:42.90

10

33:46.70

17

21:17.80

1:08:47.40

9

Unknown Partic. 23

23

M

 

 

 

 

47

1:09:18.90

1:09:18.90

10

Ian Jenkins

79

45

M

24

15:41.60

11

33:54.00

7

19:43.60

1:09:19.20

11

Benjamin McShanag

44

16

M

8

13:21.40

20

35:56.20

12

20:22.70

1:09:40.30

12

Unknown Partic. 66

66

M

 

 

 

 

48

1:10:04.90

1:10:04.90

13

Hugh Pentland

85

16

M

6

12:56.50

33

38:17.50

6

19:06.30

1:10:20.30

14

David Frame

47

44

M

3

12:34.20

27

37:17.90

13

20:36.10

1:10:28.20

15

Cameron Atchinson

84

18

M

19

15:27.10

16

35:27.40

8

19:43.90

1:10:38.40

16

Corey Webster

45

16

M

7

13:18.80

18

35:33.70

24

21:55.10

1:10:47.60

17

Stephen Hanlon

147

54

M

25

15:58.40

7

32:46.00

26

22:19.90

1:11:04.30

18

Darren Eaton

22

44

M

23

15:40.60

15

35:24.20

9

20:08.20

1:11:13.00

19

Damon Patralakis

20

32

M

13

14:29.70

12

34:09.00

30

23:28.20

1:12:06.90

20

Hunter Dean

68

44

M

11

13:47.00

28

37:44.00

16

21:16.40

1:12:47.40

21

Robert Gashi

63

48

M

14

14:30.50

25

36:27.70

23

21:53.40

1:12:51.60

22

Martin Durkin

81

61

M

27

16:47.60

23

36:13.80

10

20:09.70

1:13:11.10

23

Rene Rutze

72

56

M

29

16:54.50

14

35:00.30

18

21:27.40

1:13:22.20

24

Tom Lazarus

111

38

M

31

17:24.20

17

35:29.70

14

21:02.10

1:13:56.00

25

Graeme Cole

28

63

M

18

15:01.90

13

34:14.90

35

24:41.10

1:13:57.90

 
 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

26

Brett Terry

41

57

M

21

15:29.70

1

01:22.90

45

58:08.70

1:15:01.30

27

Peter Graham

97

34

M

36

17:36.80

22

36:11.40

15

21:15.00

1:15:03.20

28

Stephen Humphreys

120

52

M

34

17:34.60

26

36:37.70

21

21:46.70

1:15:59.00

29

Robert Kostadinovic

36

47

M

20

15:27.50

21

36:00.20

36

24:46.20

1:16:13.90

30

Noel McMahon

88

47

M

42

18:45.50

19

35:43.30

29

23:15.50

1:17:44.30

31

Unknown Partic. 133

133

M

28

16:53.00

39

39:21.60

19

21:31.20

1:17:45.80

32

Stephen Biggs

49

54

M

37

17:38.90

24

36:22.50

37

24:56.30

1:18:57.70

33

Bassam Hallak

32

49

M

17

14:52.10

40

41:07.20

27

23:03.80

1:19:03.10

34

Andrew Downes

131

57

M

16

14:37.20

38

39:12.90

38

25:21.00

1:19:11.10

35

Richard Meilak

67

47

M

43

19:03.70

32

37:59.10

25

22:09.00

1:19:11.80

36

Edward Waller

144

34

M

35

17:35.40

34

38:33.70

28

23:11.80

1:19:20.90

37

Paul Scheffer

39

39

M

38

17:43.30

31

37:51.00

31

23:49.40

1:19:23.70

38

Murray Walls

5

54

M

32

17:28.90

30

37:49.20

34

24:10.70

1:19:28.80

39

Jason Hyde

57

45

M

33

17:32.90

29

37:46.70

39

25:24.70

1:20:44.30

40

Branko Jurgec

31

37

M

40

18:22.50

35

38:39.30

33

24:09.70

1:21:11.50

41

Brad Tolson

140

44

M

41

18:44.90

36

39:00.90

32

24:05.90

1:21:51.70

42

Glenn Mummery

136

41

M

39

17:45.30

37

39:08.10

41

25:36.90

1:22:30.30

43

Gavin Rose

38

65

M

26

16:34.00

 

 

46

1:07:59.50

1:24:33.50

44

Tony Lam

141

21

M

4

12:34.80

44

46:05.50

42

26:04.30

1:24:44.60

45

Tristan Brumby- Brumby-Rendell

91

32

M

46

21:39.60

43

45:25.00

20

21:45.50

1:28:50.10

46

Warwick Waters

37

47

M

45

20:06.90

41

41:27.40

44

27:19.40

1:28:53.70

47

Tin Nguyen

103

32

M

30

17:10.40

45

47:26.70

40

25:27.90

1:30:05.00

48

Patrick Merriman

96

52

M

44

19:10.70

42

44:34.40

43

27:11.60

1:30:56.70

 

Enticer Course

 

Female Finishers

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

Jamie Tonelli

18

13

F

1

06:36.80

1

26:51.50

3

14:30.50

47:58.80

2

Aimee Lane

51

27

F

6

08:59.00

5

31:25.00

1

13:16.30

53:40.30

3

Lisa Franke

71

22

F

9

09:02.60

4

31:07.50

2

13:30.30

53:40.40

4

Victoria Nelsey

52

28

F

4

08:42.70

3

31:04.00

4

15:39.70

55:26.40

5

Kristina Whadcoat

21

40

F

10

09:07.60

2

30:01.10

8

16:58.80

56:07.50

6

Leesa Jenkins

74

40

F

2

07:31.20

6

33:42.10

5

16:11.10

57:24.40

7

Liana Gianiotis

14

16

F

3

08:31.00

8

35:00.00

6

16:45.50

1:00:16.50

8

Nicole Donegan

106

48

F

8

09:01.70

7

34:17.70

9

17:26.40

1:00:45.80

9

Rebecca Montgomery

86

43

F

7

09:00.10

9

35:22.70

10

19:16.30

1:03:39.10

10

Melissa Phillips

29

32

F

12

11:19.90

10

37:56.30

7

16:53.60

1:06:09.80

11

Lauren Scadino

142

36

F

11

10:14.30

11

39:52.90

11

19:47.40

1:09:54.60

DNF

Kerrie Johns

149

40

F

5

08:57.70

 

 

 

 

 

 

Male Finishers

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

Peter Coulson

90

45

M

2

07:08.20

3

25:17.30

2

12:50.60

45:16.10

2

James Black

8

57

M

9

08:55.70

1

23:38.70

5

13:38.40

46:12.80

3

John Symons

134

45

M

7

08:20.10

2

24:38.40

4

13:24.30

46:22.80

4

Sam Stewart

107

48

M

8

08:51.50

4

25:45.20

3

13:20.40

47:57.10

5

Declan Dooley

10

14

M

3

07:19.60

8

29:49.60

1

12:26.60

49:35.80

6

Stuart Johnson

82

37

M

5

07:49.40

7

28:59.80

6

14:06.30

50:55.50

7

Ciaran Loughlin

56

49

M

4

07:28.30

6

28:20.20

9

15:20.70

51:09.20

8

Steve Cooper

139

42

M

10

09:29.60

5

28:01.70

8

15:09.60

52:40.90

9

Cooper Read

1

17

M

1

06:19.00

11

33:36.80

7

14:59.30

54:55.10

10

Warren Gordon

104

43

M

6

07:51.50

9

31:26.80

12

16:26.80

55:45.10

11

Dennis Samonte

108

37

M

12

11:16.00

10

32:38.50

11

16:20.40

1:00:14.90

12

Peter Rogozik

117

55

M

13

13:23.10

12

35:10.00

10

15:45.60

1:04:18.70

13

Stuart Tennant

42

63

M

11

11:08.10

13

36:38.20

13

27:43.60

1:15:29.90

 

Team Long Course

 

Female Finishers

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

Wally Jackson

46

35

F

1

20:13.90

 

 

1

1:24:52.00

1:45:05.90

 

Dash (12/13yo)

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

Ashley Tonelli

9

12

F

1

03:31.90

1

15:57.90

1

06:47.40

26:17.20

2

Renee Selwood

135

12

F

2

04:31.40

2

23:51.80

2

11:27.90

39:51.10

 

Male Finishers

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

Ben Breguet

115

12

M

1

04:26.90

1

16:59.30

1

08:33.90

30:00.10

2

Jai Tolson

143

12

M

 

 

 

 

2

34:24.90

34:24.90