WSTC 2016/17 Triathlon Series Race 3

Overall Results

January 26, 2017


WSTC Race Results www.wstc.org.au
 

Long Course

Female Finishers

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

Catherine Allison

84

31

F

3

15:09.90

2

33:38.30

1

18:17.50

1:07:05.70

2

Zoe Ferguson

159

41

F

2

14:48.00

1

33:16.00

2

20:15.20

1:08:19.20

3

Anne Martin

104

49

F

7

16:09.70

3

35:50.30

5

21:16.20

1:13:16.20

4

Lara Cann

85

32

F

6

15:54.00

4

36:28.20

4

21:15.40

1:13:37.60

5

Sarah Park

108

25

F

4

15:23.40

7

38:45.60

3

20:25.40

1:14:34.40

6

Jessica Jones

98

25

F

9

16:31.40

5

37:08.20

8

23:03.50

1:16:43.10

7

Tiffany Kitchin

100

36

F

5

15:31.00

10

39:48.30

10

23:23.80

1:18:43.10

8

Chelsea Morley

105

40

F

17

17:46.30

8

39:16.90

6

22:31.70

1:19:34.90

9

Rebecca Patrick

109

41

F

10

16:50.70

9

39:39.90

11

23:41.70

1:20:12.30

10

Bree Green

93

31

F

14

17:24.00

11

39:53.00

14

24:03.30

1:21:20.30

11

Sophie Quilty

110

40

F

16

17:43.90

12

40:18.70

13

24:00.60

1:22:03.20

12

Marion Vince

115

32

F

20

18:34.70

14

41:10.60

7

22:50.70

1:22:36.00

13

Bronwyn Morris

106

49

F

15

17:42.10

6

38:22.50

17

26:39.60

1:22:44.20

14

Sophie Galliker

90

27

F

13

17:18.30

17

43:59.60

15

24:40.80

1:25:58.70

15

Leesa Jenkins

95

40

F

8

16:30.60

18

44:26.50

19

27:15.60

1:28:12.70

16

Wendy Ellerton

89

36

F

25

20:21.60

19

44:38.20

12

23:46.60

1:28:46.40

17

Melissa Phillips

166

32

F

1

11:26.70

31

49:47.20

23

27:55.30

1:29:09.20

18

Kelly Chandler

86

38

F

19

18:22.60

16

43:33.30

21

27:20.60

1:29:16.50

19

Laura Malady

103

25

F

23

20:01.90

28

46:32.90

9

23:21.80

1:29:56.60

20

Gracie Daniel

87

33

F

11

16:58.30

25

46:19.80

20

27:20.40

1:30:38.50

21

Annette Osman

107

50

F

22

19:45.40

21

45:29.20

22

27:33.60

1:32:48.20

22

Linda Gasparini

91

48

F

27

21:06.50

20

45:27.60

18

27:14.80

1:33:48.90

23

Amber Karutz

99

36

F

12

16:59.30

27

46:25.20

26

30:36.70

1:34:01.20

24

Bronwyn La Brooy

102

27

F

26

20:39.40

23

45:57.00

24

28:25.60

1:35:02.00

25

Gabriella Saunders

112

33

F

30

21:37.00

32

49:58.10

16

24:49.30

1:36:24.40

 
 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

26

Laura Jones

97

34

F

29

21:36.30

24

45:58.40

25

29:39.30

1:37:14.00

27

Lynda Johnstone

96

53

F

28

21:18.50

22

45:46.90

27

30:44.50

1:37:49.90

28

Anna Edwards

88

31

F

24

20:10.40

26

46:23.10

28

32:39.70

1:39:13.20

29

Michelle Giallo

92

41

F

32

23:05.80

29

47:11.70

29

33:20.10

1:43:37.60

DNF

Claire Hunter

94

31

F

18

18:20.90

13

40:21.50

 

 

 

DNF

Tracy Shurey

113

42

F

21

19:32.20

15

41:55.90

 

 

 

DNF

Melissa Rutze

111

46

F

31

23:00.80

30

48:59.20

 

 

 

 

Male Finishers

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

Brendan O'Loughlin

55

27

M

 

 

 

 

58

59:50.50

59:50.50

2

Chris Munro

47

46

M

3

12:23.00

1

30:07.30

5

19:20.00

1:01:50.30

3

Hamish Munro

48

15

M

2

12:15.90

6

33:04.00

2

18:04.10

1:03:24.00

4

Josh Taylor

170

18

M

1

12:01.70

18

34:52.40

1

16:38.30

1:03:32.40

5

Liam Green

30

25

M

4

13:26.30

13

34:01.90

6

19:24.30

1:06:52.50

6

Dennis Neal

52

48

M

11

14:31.40

3

32:32.40

15

19:59.50

1:07:03.30

7

Austin Parker

200

49

M

17

15:12.80

2

32:23.90

11

19:44.00

1:07:20.70

8

Damon Patralakis

57

32

M

9

14:21.40

5

33:01.50

20

20:20.00

1:07:42.90

9

Batier Jeremy

173

28

M

5

13:41.80

17

34:22.80

13

19:49.60

1:07:54.20

10

Luke Vague

75

36

M

6

13:57.40

19

34:52.60

10

19:42.90

1:08:32.90

11

Jarrod Roberts

67

38

M

10

14:28.60

7

33:06.40

25

21:05.20

1:08:40.20

12

Ian Jenkins

37

45

M

24

16:06.00

8

33:17.80

7

19:27.00

1:08:50.80

13

Darren Eaton

22

44

M

21

15:24.90

14

34:04.40

12

19:48.50

1:09:17.80

14

Justin Cook

171

41

M

13

14:40.30

22

35:14.30

17

20:08.60

1:10:03.20

15

Apostolos Tsiapos

74

38

M

36

16:57.60

11

33:41.40

8

19:37.70

1:10:16.70

16

Tyrone Gannon

29

48

M

28

16:27.90

12

33:46.00

19

20:16.00

1:10:29.90

17

Jeremy Cross

18

28

M

8

14:00.60

24

35:25.90

31

21:50.00

1:11:16.50

18

Adrian Boyle

9

35

M

22

15:26.90

38

37:11.90

4

18:42.60

1:11:21.40

19

Graeme Cole

14

63

M

12

14:39.50

10

33:21.50

42

23:25.10

1:11:26.10

20

Matt Ellis

25

45

M

19

15:18.80

16

34:17.10

32

21:57.60

1:11:33.50

21

Darren Knight

39

46

M

35

16:49.20

23

35:15.20

9

19:39.50

1:11:43.90

22

Josh Dillon

20

22

M

25

16:15.90

15

34:06.70

30

21:37.60

1:12:00.20

23

Beau Guest

31

29

M

34

16:42.90

21

35:07.70

21

20:27.80

1:12:18.40

24

Cameron Atchinson

1

18

M

29

16:32.40

25

35:51.50

16

20:04.10

1:12:28.00

25

Stephen Hanlon

32

54

M

33

16:38.70

9

33:18.20

39

22:48.30

1:12:45.20

 
 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

26

Dan Wade

79

51

M

16

15:04.20

41

37:33.10

22

20:39.90

1:13:17.20

27

Stephen Humphreys

34

52

M

37

17:01.20

26

35:58.20

23

20:50.20

1:13:49.60

28

Petrie Grant

163

36

M

48

17:52.60

31

36:10.90

14

19:55.20

1:13:58.70

29

Nick Avery

4

29

M

41

17:10.60

30

36:08.40

26

21:07.30

1:14:26.30

30

Brett Terry

71

58

M

20

15:22.30

20

34:59.70

47

24:26.80

1:14:48.80

31

Lucas Ball

165

33

M

30

16:33.20

33

36:20.00

35

22:12.30

1:15:05.50

32

Steven Richards

65

37

M

47

17:52.50

29

36:03.80

29

21:24.50

1:15:20.80

33

Jason Patterson

59

33

M

44

17:27.70

35

37:09.60

28

21:22.70

1:16:00.00

34

Bill Harrison

33

16

M

31

16:33.70

45

38:30.90

24

20:56.20

1:16:00.80

35

Steve Bullock

10

53

M

49

18:16.90

40

37:21.10

27

21:13.90

1:16:51.90

36

Howard Rees

60

49

M

46

17:50.90

34

36:59.50

33

22:03.20

1:16:53.60

37

Jason Hyde

36

45

M

40

17:08.10

32

36:15.90

45

23:45.20

1:17:09.20

38

Peter Coulson

16

45

M

32

16:34.60

42

37:37.00

40

23:06.10

1:17:17.70

39

Timothy Bigarelli

157

35

M

54

19:21.20

27

36:00.20

37

22:21.00

1:17:42.40

40

Tin Nguyen

53

32

M

39

17:05.90

36

37:10.30

44

23:38.50

1:17:54.70

41

Murray Walls

81

55

M

38

17:04.50

43

37:53.80

41

23:08.40

1:18:06.70

42

David Park

56

28

M

57

20:40.20

49

40:35.00

3

18:30.20

1:19:45.40

43

Richard Meilak

45

47

M

50

18:35.60

44

38:00.10

43

23:26.50

1:20:02.20

44

Sean Watson

82

45

M

56

20:30.70

39

37:16.30

36

22:19.40

1:20:06.40

45

Daniel Zambon

83

24

M

45

17:35.30

50

40:53.90

34

22:11.70

1:20:40.90

46

Andrew Downes

21

57

M

14

14:54.40

46

39:54.30

52

26:02.50

1:20:51.20

47

Timothy Cameron

13

30

M

52

19:01.20

53

42:36.50

18

20:15.10

1:21:52.80

48

Bryan McGrath

44

31

M

42

17:19.80

47

40:00.30

48

24:39.20

1:21:59.30

49

Paul Kulkens

40

41

M

53

19:17.60

54

42:48.70

46

24:08.00

1:26:14.30

50

Jason Forbes

169

21

M

7

13:59.30

55

44:06.50

55

28:33.10

1:26:38.90

 
 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

51

Patrick Merriman

46

52

M

51

18:55.70

52

41:56.30

51

25:58.00

1:26:50.00

52

Rainer Langhoff

41

45

M

23

15:32.40

58

45:52.60

50

25:53.90

1:27:18.90

53

Colin Tickner

162

42

M

59

21:13.10

57

44:37.30

38

22:44.20

1:28:34.60

54

Brian Curren

19

66

M

58

21:11.40

48

40:16.80

53

27:20.80

1:28:49.00

55

Stephen Murphy

49

55

M

62

24:37.00

51

41:17.10

49

24:47.90

1:30:42.00

56

Andy Tran

73

20

M

60

21:39.60

56

44:06.90

54

28:15.40

1:34:01.90

57

Unknown Partic. 23

23

M

 

 

 

 

59

1:37:42.80

1:37:42.80

58

Unknown Partic. 66

66

M

 

 

 

 

60

1:38:28.80

1:38:28.80

59

Xavier Flynn

28

40

M

18

15:13.90

4

32:45.70

57

54:22.20

1:42:21.80

60

Brett Mazouris

42

48

M

43

17:26.00

37

37:10.30

56

49:17.50

1:43:53.80

DNF

Robbie Emslie

26

33

M

26

16:16.70

28

36:02.20

 

 

 

DNF

Michael King

38

71

M

61

22:20.70

59

47:12.90

 

 

 

DNF

Mark O'Day

54

35

M

15

14:56.20

 

 

 

 

 

DNF

Hayden Nash

51

34

M

27

16:22.30

 

 

 

 

 

DNF

Brad Tolson

72

44

M

55

19:49.10

 

 

 

 

 

 

Enticer Course

 

Female Finishers

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

Sara Taylor

149

40

F

1

09:20.00

1

28:50.90

2

15:41.30

53:52.20

2

Minna Syvanen

148

31

F

5

10:22.10

3

29:59.30

4

16:44.90

57:06.30

3

Stephanie Rhoden

147

28

F

3

09:49.30

4

31:11.10

5

16:49.70

57:50.10

4

Charley Brumby-Rendell

143

28

F

4

09:55.30

7

34:17.30

1

14:54.60

59:07.20

5

Rebecca Montgomery

176

43

F

7

10:46.60

5

32:40.90

7

17:51.00

1:01:18.50

6

Zoe Hann

144

16

F

2

09:48.80

9

36:07.70

3

16:38.40

1:02:34.90

7

Katrina O'Hare

175

29

F

9

18:15.30

2

29:13.90

6

17:26.50

1:04:55.70

8

Kerrie Johns

145

40

F

6

10:46.20

8

34:21.70

8

21:01.90

1:06:09.80

9

Laura Whitfort

150

14

F

8

11:27.70

6

33:19.50

9

21:24.20

1:06:11.40

 

Male Finishers

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

Declan Dooley

122

14

M

2

07:18.00

4

26:48.90

1

11:55.10

46:02.00

2

Peter Dickinson

121

40

M

13

09:31.00

1

23:50.30

2

12:50.70

46:12.00

3

Glenn Mummery

161

42

M

5

08:27.30

3

25:25.40

12

14:23.30

48:16.00

4

Matthew Johnson

129

35

M

14

09:49.80

2

24:55.20

6

13:39.30

48:24.30

5

Glen Robertson

134

35

M

3

07:36.10

6

27:19.40

10

13:54.70

48:50.20

6

Todd Feltham

124

39

M

4

08:02.10

7

27:20.00

11

14:11.70

49:33.80

7

Zane McKeon

133

35

M

7

08:43.60

5

27:15.90

5

13:37.70

49:37.20

8

Stuart Johnson

128

37

M

6

08:32.00

8

27:39.80

9

13:52.00

50:03.80

9

Jack McKeon

131

34

M

9

08:57.40

10

27:57.80

3

13:18.40

50:13.60

10

Nick Frisby

125

14

M

1

07:02.60

15

29:42.80

8

13:49.90

50:35.30

11

Tony Lam

130

21

M

15

09:54.60

9

27:46.10

14

14:42.50

52:23.20

12

Sam Satchell

137

13

M

11

09:15.60

14

29:26.60

7

13:46.90

52:29.10

13

Matias Abregu

116

37

M

17

10:20.10

12

28:33.40

16

15:03.50

53:57.00

14

Kelvin Trac

141

23

M

12

09:16.10

13

29:07.60

20

16:37.00

55:00.70

15

Warren Gordon

126

43

M

8

08:51.30

17

30:45.50

19

15:54.60

55:31.40

16

Mark Taggart

140

30

M

18

10:28.10

16

30:38.90

13

14:37.30

55:44.30

17

William Trac

142

18

M

16

10:07.60

11

28:12.20

22

18:15.70

56:35.50

18

Kenneth Creed

120

43

M

10

09:04.60

18

31:39.30

18

15:54.10

56:38.00

19

Dennis Samonte

135

37

M

21

10:47.70

20

33:31.10

15

14:47.00

59:05.80

20

Bradd Seeber

138

41

M

 

 

26

41:14.70

25

20:01.80

1:01:16.50

21

Glen McKeon

132

33

M

20

10:45.20

22

36:09.90

17

15:39.20

1:02:34.30

22

Barry Borg

167

45

M

26

13:20.30

21

36:02.20

21

16:40.30

1:06:02.80

23

Jack McKeon

172

34

M

19

10:41.50

19

33:10.90

27

23:42.90

1:07:35.30

24

Kenny Tse

174

21

M

25

13:12.80

24

40:55.20

4

13:36.50

1:07:44.50

25

Catlan Bell

117

27

M

24

13:11.20

25

41:04.10

23

18:54.00

1:13:09.30

 
 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

26

Romualdo Jr Sanidad

136

45

M

27

14:18.10

23

40:53.50

26

20:03.50

1:15:15.10

27

Mostafa Haroun

127

31

M

23

12:04.40

28

43:39.10

24

20:00.50

1:15:44.00

28

Joe Farrell

123

61

M

22

11:52.40

27

43:15.30

28

30:06.00

1:25:13.70

 

Team Long Course

 

Female Finishers

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

EmmaClare

151

28

F

2

21:32.10

1

45:43.40

1

26:51.50

1:34:07.00

2

SuperTramp

152

34

F

1

19:42.80

2

52:40.00

2

26:57.70

1:39:20.50

 

Dash (12/13yo)

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

Renee Selwood

155

12

F

1

03:15.60

 

 

1

41:49.10

45:04.70

 

Male Finishers

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Gender

Rnk

Time

Rnk

Time

Rnk

Time

Time

1

Xander Schmitz

154

12

M

1

02:57.30

 

 

1

27:56.60

30:53.90